XXI. századi enteriőr halasi csipkével
Mi a Halasi Csipke?
A csipkék királynője, a királynők csipkéje – a halasi csipke.
Az 1902-ben életre keltett halasi csipke – immár évszázados értékeivel – Magyarország és bátran mondhatjuk, a nagyvilág méltó büszkesége. A halasi csipkevarrás élő hagyománya 2010 szeptemberében felkerült a Magyar Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére, így a magyar kultúra védett szellemi örökségének hivatalosan is része lett.
A halasi csipke nemcsak egy alkotás, hanem Magyarország nagykövete is a világban. Számos kiválóság kapott halasi csipkét a magyar állam ajándékaként, mint IV. Károly és Zita királyné, Julianna holland királynő, Hitachi japán hercegnő, a libanoni és a ciprusi köztársasági elnök felesége, a japán császárné, II. Erzsébet brit uralkodó, Bush amerikai elnök felesége és a jordán királyné. Halasi csipkét adhattunk át 1996-ban II. János Pál pápának is.
A csipkevarrás egyedülálló technikája nemzedékről-nemzedékre száll, s e tudással a Csipkeház kiváló népi iparművészei alkotják meg cérnából a csodát: Kiskunhalason. A technika, bár több mint 110 éves, csipkéink mégis minden évben új motívumokkal bővülnek, melyekben a hagyomány a jelen kor értékeivel társul.
A halasi csipke egy örök érték, mely a leheletfinom, féltve őrzött alkotások mellett a mindennapi életbe, akár az öltözködésbe is elhozza szépségét, így ékesít mint gyűrű, medál vagy zsebkendő.
PÁLYÁZAT

Az Agrárminisztérium, a Gróf Széchenyi Család Alapítvány, a Vesta Home Magyarország Zrt., és a Lakberendezők Országos Szövetsége pályázatot hirdet a hazai lakberendezők és belsőépítészek számára, melynek keretei közt egy világhírű hungarikumot, a halasi csipkét kell betervezni egy XXI. századi enteriőrbe.
A pályázat célja
A pályázatot azzal a céllal indítjuk, hogy bemutassuk a halasi csipke időállóságát. Ezzel arra hívjuk fel a figyelmet, hogy hazánk büszkesége a mai modern világban is éke lehet az otthonainknak.
A pályázat tárgya
A halasi csipke a XXI. századi lakberendezés szerves részévé tétele.
A halasi csipke
A halasi csipke immár közel 120 éve a csipkék királynője, a királynők csipkéje. Sok generációt gyönyörködtetett, inspirált az elmúlt évszázadban és méltó hírét vitte hazánknak. A halasi csipkevarrás élő hagyománya 2010 szeptemberében felkerült a Magyar Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére, így a magyar kultúra védett szellemi örökségének hivatalosan is része lett. 2014 óta a hungarikumok közé tartozik. A csipke motívumairól képeket a www.halasicsipke.hu-n találhatnak a pályázók.
A pályázók köre
Pályamunkát bármely
– belsőépítész
– lakberendező
– képzőművészeti egyetemi hallgató
– lakberendező iskola hallgató
küldhet be.
A pályamunka részletei:
A pályázóknak egy XXI. századi enteriőrben kell megjeleníteniük a halasi csipkét és/vagy motívumait. Bármilyen térben feltűnhet a hungarikum, de fontos, hogy egy egyedi látványtervet nyújtsanak be, melyben a bútorokon, textíliákon, burkolatokon esztétikusan, kreatívan és a csipke színvonalát és hagyományát megőrizve látható a motívum.
A pályamunka elkészítése nincs technikához kötve, a pályázók egyaránt küldhetnek kézi rajzokat digitális formában, vagy tervező programmal készített látványterveket. Minimum 1, és maximum 3 pályamunkát küldhetnek be a pályázók. Nevezési díj nincs.
A pályázat anoním. Kérjük, hogy a pályamunkákra a pályázók ne tegyenek logókat vagy egyéb beazonosításra alkalmas grafikai elemet, feliratot. A díjazás előtt kérjük, hogy ne tegye közzé a pályázó az elkészült pályamunkát.
A képek mellé egy rövid (300-500 szóból álló) leírást kell küldeni, ahol a pályázó bemutatja a látványterv elkészülésének folyamatát és az elkészült pályamunkát.
A pályázat díjazása
A szakmai zsűri kiválasztja a legjobb pályamunkát, és ezt díjazza 100 000 Ft-os pénznyereménnyel, plakettel és a Széchenyi meet-up keretein belül meg is tanulhatja a halasi csipke készítését. A fődíjon kívül 3 különdíjas pályaművet is díjazunk, melyet a Gróf Széchenyi Család Alapítvány, a Vesta Home Magyarország Zrt. és a Lakberendezők Országos Szövetsége választ ki és ad át.
A nyertesek megjelenhetnek a Halasi Csipke Estjén. A pályamunkák és a pályázók a díjazás után megjelennek különböző honlapokon és közösségi média oldalakon is, emellett a díjazott pályázóknak lehetősége van halasi csipke mintás lakberendezési termékek megtervezésében, melynek a Vesta Home Magyarország Zrt. ad teret.
A pályázat benyújtása
A látványterveket .png és .jpg formátumban küldhetik a pályázók a palyazat@vestahome.hu email címre. A kép felbontása legalább 1280×720 képpontos legyen. A pályázók az emailben csatoltan küldjék el a kitöltött pályázati adatlapot.
A pályázat leadási határideje: 2021. Január 30.
Kérdéseket a palyazat@vestahome.hu email címen tehetnek fel a pályázók.
